Referat från styrelsemöte 23 april

Den 23 april hölls årets femte möte för föreningens styrelse. Nedan följer ett kort referat i punktform:

  • Arbetet med årsredovisningen ligger nu hos föreningens revisor. Så snart årsredovisningen är färdig och tryckt kommer inbjudan till årets föreningsstämma att delas ut. De motioner som lämnats in till föreningen kommer att bifogas inbjudan och årsredovisning.
  • Vårens städdag är den 9 maj – då kommer vi tillsammans få fint på vår gård, ordna med lekplatsen, plantera blommor m.m. Städdagen börjar klockan 10.00 och det bjuds på lunch och fika. Kan man bara vara med en del av dagen är man välkommen de timmar man kan. Alla som deltar är med i utlottningen av ett presentkort.
  • Papperskorgen vid lekplatsen har nu blivit flyttad efter styrelsens kommunikation med kommunen.
  • Föreningen kommer under våren att sälja en hyreslägenhet där hyresgästen valt att flytta. Försäljningen påbörjas efter månadsskiftet april-maj.

Publicerat

i

av

Etiketter: