Referat från styrelsemöte den 21 maj

Den 21 maj hade styrelsen årets sjätte möte. Nedan följer ett referat att punktform om vad som diskuterades.

  • Årsredovisningen är godkänd av revisorn och skrevs under mötet under av samtliga styrelsemedlemmar. Nu går den på tryck och styrelsen bokar in datum för när årsstämman ska hållas. Alla medlemmar kommer få inbjudan i brevinkastet när datum är fastställt och då minst två veckor innan stämman är. Preliminärt kommer stämman hållas på Nya Lundenskolan.
  • En av föreningens hyresrätter kommer att säljas under våren då hyresgästen flyttat ut. Föreningen är i kontakt med mäklare och förbereder annonsen.
  • Under föreningens städdag åtgärdades vissa besiktningsanmärkningar på föreningens lekplats. Styrelsen ser nu över möjligheterna att fylla på med sand inflr semesterperioden.
  • Trädäcket utanför Räntmästaregatan 28 är nu färdigt att användas. Styrelsen tittar på olika alternativ till bänkar för denna uteplats och ev. även en stationerad grill. Bänkar kommer också köpas in till uteplatserna vid Räntmästaregatan 26 och på Snoilskygatan.
  • Styrelsen ser över alternativ till att köpa in nya askfat för placering utanför vissa trapphusingångar.

Publicerat

i

av

Etiketter: