Föreningens balkongregler

För föreningen gäller följande regler på våra balkonger. Detta efter beslut på styrelsemötet den 11 juni 2015.

• Endast grillning med elgrill är tillåten på föreningens balkonger. Andra grilltyper är inte tillåtna pga. rökbildning.
• Att vattna blommor på balkongen och röka på balkongen är tillåtet, men använd sunt förnuft mot dina grannar! Vatten kan rinna ner olämpligt och rök ryka direkt över på grannen. Visa hänsyn mot dina grannar i föreningen när du vistas på balkongen.
• Föreningens trivselregler om tystnad mellan klockan 22-08 gäller även på balkongerna.
• Var varsam för att saker kan ramla ner från balkonger och att oväder kan ställa till det. Krukor och möbler bör placeras på sådant vis att risken för fall och skada av vår fastighet eller person minimeras.


Publicerat

i

av

Etiketter: