Referat från styrelsemöte 17 september

I torsdags höll föreningens styrelse möte och nedan följer ett referat i punktform.

  • Vid årsskiftet 15-16 kommer föreningen inte längre hantera kontanter som betalning vid uthyrning av övernattningslägenhet och bastu. Istället kommer medlemmar betala via sin avgiftsavi.
  • Styrelsen tar under hösten in offerter på att ordna med cykelförrådet på 26B. Vid kraftigt regn har inte brunnen tillräcklig kapacitet vilket leder till att vatten rinner in och detta kommer att åtgärdas.
  • Styrelsen är i kontakt med en leverantör som kan tillhandahålla elektroniska bokningstavlor för våra tvättstugor. Tvättid kan om detta installeras boka och avboka tvättid från smartphone, dator eller på tavlor vid tvättstugorna.
  • Styrelsen ser över huruvida brandvarnare och brandsläckare ska installeras i samtliga trappuppgångar för att förbättra föreningens brandskydd.

Publicerat

i

av

Etiketter: