Referat från styrelsemöte den 24 augusti

Den 24 augusti hade föreningens styrelse möte och nedan följer ett kort referat:

  • En dialog förs tillsammans med vår grannförening Ränten (Räntmästaregatan 21-23) angående att gemensamt klippa träden längst med gatan under hösten.
  • Torktumlaren i tvättstugan på 26C krånglar igen. Beslut togs att flytta en av de två torktumlarna i tvättstugan på Räntmästaregatan 28 som åtgärd. Tvättstugan på 26C är den tvättstuga som flest boende använder (störst antal lägenheter i detta hus) och i tvättstugan på 28an används idag endast en av två maskiner.
  • Brandsläckare kommer att installeras i källargångar och vid övernattningslägenhet/bastu/hobbyrum under hösten. Detta för att förbättra föreningens brandsäkerhet.
  • Styrelsen tar in offerter för mindre projekt som ska påbörjas under detta alternativ nästa år. Därbland att kakla om tvättstugan på Räntmästaregatan 28, ordna med cykelförrådet på 26B, lacka om samtliga ytterdörrar till trapphusen på Räntmästaregatan 26 och 28, underhåll av trapphus samt underhåll och kontroll av våra ventiler i källargångarna.

Publicerat

i

av

Etiketter: