Referat från styrelsemöte den 20 okt

Den 20 oktober höll styrelsen årets tionde styrelsemöte. Nedan följer ett kort referat i punktform.

  • Föreningens ekonomi ser fortsatt bra ut. Innan årsskiftet kommer inga större investeringar göras i fastigheten, detta till följd av att vi investerat i tre nya torktumlare under året.
  • Föreningen har möte med vår förvaltare Husjuristerna om nästa års budget i slutet av oktober.
  • I december kommer två av föreningens lån bindas om. Styrelsen har möte med Nordea i början av november om detta.
  • Styrelsen kommer att ta fram en ekonomiplan för föreningen. Syftet är att redogöra för medlemmar och kommande styrelser om varför respektive ekonomiskt beslut tas samt förväntat effekt. Målet är att förenkla det ekonomiska arbetet för kommande styrelser.
  • Motion om att göra om skyddsrummet på Snoilskygatan till lägenhet godkändes på stämman. Styrelsen arbetar nu med att ta fram ett avtal mellan föreningen och Lillhagen bygg samt har en diskussion med vår förvaltare gällande tillkommande kostnader för arbetet.
  • En markentreprenör har varit nere med kamera i brunnen vid cykelförrådet på 26B. Detta med anledning av tidigare översvämningar. Resultatet visar att inget ser konstigt ut i rören och översvämningar kan därför bero på att det varit problem i rören i gatan. Styrelsen undersöker frågan vidare.
  • I slutet av månaden kommer samtliga lindar längst med Räntmästaregatan att beskäras.
  • Styrelsen fick på årets stämma uppdraget att fortsatt utreda möjligheten att bygga om vindarna i föreningen. Första steg är att kontakta vår förvaltare Husjuristerna om detta och det kommer att göras under oktober.

Publicerat

i

av

Etiketter: